Polska Rola Herbowa

Nova Heroldia

Kijewski

Blazon

Na czerwonej tarczy dzielonej złotą włócznią w słup, dwa złote lwy trzymające się drzewca włóczni, wsparte na dwóch złotych toporach zbroczonych krwią, złożonych krzyżem w skos u podstawy. Klejnot: pięć pawich piór przechodzących przez koronę barwy srebrnej zawieszoną ponad nałeczką barwy czerwono-złotej. Labry: czerwone podbite zlotem. U dołu na wstędze motto Adalbertus.

Genealogia

Dewiza będąca wezwaniem imienia: ADALBERTUS. Imię to dawniej odnosiło się do Św. Wojciecha, który zginął od włóczni a toporem odcięto jego głowę. Najstarszy udokumentowany przodek to Adalbertus Kijowski ożeniony z Cathariną Sapszanką w dniu 29.02.1748r z którą miał sześcioro dzieci: w tym czterech synów : Pawła (Paulus), Piotra (Petrus) - zmarł mają 1,5 roku, Wojciecha i Filipa oraz dwie córki: Apollonia i Joannes. Ród fundatora wywodzi się od Filipa zamieszkałego w Zacharzu parafia Będków, który ożenił się z Marianną Walaszczyk i miał trzech synów : Mikołaja, Tomasza, Piotra oraz córkę Teresa. Piotr poślubił w 1824r Ewę Jędrzejec z którą miał trzy córki: Maryanne, Józefę i Agnieszkę oraz dwóch synów: Grzegorza i Kazimierza. Następnie Kazimierz ożenił się w 1859r z Dorotą Szymór i miał z nią sześcioro dzieci, pięciu synów: Józefa, Jana, Stanisława, Karola (zmarł po urodzeniu 1869r) i Andrzeja oraz córkę Katarzynę. Pradziad Andrzej poślubił w roku 1896 Rozalie Brudz doczekując się z nią dwóch męskich potomków : Jana i Andrzeja. Dziad Andrzej w 1924r poślubił Genowefę Darnikowską z którą miał dwóch synów Kazimierza i Eugeniusza - ojca fundatora. Eugeniusz zawiera związek małżeński z Czesławą Dulas w 1966r. Ze związku tego przychodzi na świat troje dzieci, córka Marysia oraz synowie Sławomir i Grzegorz. Fundator Sławomir Kijewski jest absolwentem WAM w Łodzi. W 1993r ożenił się z Iwoną Misztal z którą doczekał się czterech synów: Artura, Adama, Mateusza i Łukasza.

Istotna uwaga - po Powstaniu Styczniowym 1863r księgi parafialne pisane w języku rosyjskim przekształcają nazwisko Kijowski w aktach kościelnych na KIJEWSKI „Kiebckum”

Legenda herbowa

Brak danych

Fundacja

Fundacja powyżej opisanego herbu dokonana została przez Sławomira Kijewskiego. Umieszczono go w rejestrze herbarza Polskej Roli Herbowej pod numerem 01082024.

Uprawnieni do używania tego znaku herbowego są wszyscy potomkowie fundatora herbu, w linii męskiej i żeńskiej, pod warunkiem zachowania nazwiska Kijewski.

Autor

Brak danych