Polska Rola Herbowa

Nova Heroldia

Cherek

Blazon

Tarcza herbowa dzielona krzyżem w skos o barwach niebiesko-złotych. W polu górnym niebieskim otwarta korona złota, w prawym złotym polu czerwona róża, w lewym polu złotym koło od wozu, w dolnym polu niebieskim czarne litery CH. Na hełmie dwa rogi bawole z obręczami metalowymi dla wzmocnienia, z pomiędzy których wyrasta topór dwustronny. Labry w kolorach niebiesko-złotych. W herbie fundacyjnym umieszczona jest proklamacja wyrażona słowami Gelobt sei Gott.

Genealogia

Najstarsze potwierdzone dokumenty będące w posiadaniu rodziny dotyczą Jakoba Cherek urodzonego około 1808 roku, właściciela gruntów ornych i obszarów leśnych w Klaninach, i w okolicy Klanin, w Borach Tucholskich, w dzisiejszym województwie pomorskim, ożenionego z Marią z Żabińskich około 1834 roku. Jego bezpośredni potomek Anton Cherek ur. w 1844 roku w Klaninach, żeni się w 1874 roku z Evą z Dąbrowskich. Ze związku tego rodzi się Leon Cherek w 1891 roku także w Klaninach. Leon Cherek związek małżeński zawarł w 1915 roku w Krownie z Marianną Hoppe ur. w 1890 roku. Ich bezpośrednim potomkiem jest Alojzy Cherek urodzony w 1920 roku w miejscowości Klaniny, zmarły w 1998 w Parchowie, z zawodu cieśla-kołodziej. Zawarł związek małżeński w 1944 roku w Karsinie z Bernardą Ostrowską ur. 1917 roku w Osowie pow. Chojnice, a zmarłą w 2000 roku w Rusocinie koło Gdańska. Ich potomek Bernhard Cherek żeni się w 1985 roku z Ewą z Bogusiewiczów. Ze związku tego przychodzą na świat synowie: Łukasz Tymotheus, Gisbert, Dominik Thorsten.

Legenda herbowa

Brak danych

Fundacja

Fundacji herbu własnego Cherek dokonano dnia 10 lutego roku 2006, rejestrując wspomniany herb w roli herbowej Pierwszej Powszechnej Otwartej Księdze Herbowej Nova Heroldia pod numerem 10306. Uprawnieni do posługiwania się tym znakiem herbowym są synowie Bernharda Cherek, a mianowicie: Łukasz Tymotheus, Gisbert, Dominik Thorsten Cherek, jak też ich potomkowie.

Autor

Brak danych