Cel ustanowienia herbu: Herb „Karaś” stanowi plastyczne uwieńczenie wieloletnich badań genealogicznych fundatora nad historią jego rodu. Obranie godła rodzinnego ma na celu podtrzymanie pamięci potomnych o pochodzeniu rodu i jego tradycjach, a także wzmocnienie więzi między krewnymi. Nowy herb będzie służył fundatorowi i jego bliskim jako symbol ich wspólnej tożsamości rodowej oraz jako znak identyfikacji wizualnej. Zasady dziedziczenia: Prawo używania niniejszego herbu przysługuje wszystkim osobom spokrewnionym z fundatorem na zasadzie agnacji (poprzez wstępnych męskich noszących to samo nazwisko rodowe), które zachowały nazwisko Karaś (przynajmniej jako człon nazwiska). Prawo to przechodzi również na małżonki mężczyzn uprawnionych do posługiwania się niniejszym herbem, o ile przyjęły nazwisko Karaś (przynajmniej jako człon nazwiska).
Fundacji powyżej opisanego znaku herbowego, dokonano Roku Pańskiego 2022 dla rodziny Karaś wywodzącej swoje korzenie ze wsi Jedlnia, Gmina Pionki. Intencją fundatora, ks. Dawida Karasia jest próba przyczynienia się do wzmocnienia więzi w rodzinie oraz kultywowania jej tradycji. Znak ten ma pozostać symbolem tożsamości dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Uprawnieni do używania tego znaku herbowego są: fundator, jego rodzeństwo wywodzące się od wspólnego ojca, oraz osoby wymienione w aneksie rejestracyjnym.
Niniejszym potwierdzamy, że herb własny rodziny Karaś, został zarejestrowany pod numerem 120222 w Polskiej Roli Herbowej Nova Heroldia z Jeleniej Góry i podany do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie jego wizerunku w herbarzu tejże roli herbowej.
W imieniu komisji heraldycznej Polska Rola Herbowa, zatwierdził przewodniczący, heraldyk Norbert Wacławczyk.